Aşkar Dergisi 20. Sayı

Dört yıldır yayın hayatına devam eden Aşkar dergisi 20. sayısına ulaştı. Aşkar Dergisi sıkı bir kadroya da sahip. Dördüncü yılında yirminci sayısı yayınlanan ve artık mevsimlik bir dergi olarak okuyucu karşısına çıkan Aşkar belirli bir kadroyu hep korudu.

Aşkar’ın yirminci sayısında ise bu doru atı koşturan iki hedef seçilmiş: Hayriye Ünal ve Abdullah Harmancı. Bu iki dosyanın haricinde ise yine şiir ve öykü ürünlerini görücüye çıkarıyor Aşkar. İki sinema yazısı da Aşkar’ı renklendirenlerden. Bunun yanında Ruhun Dirilişi’ni ve sonsuzla sek sek oynamanın da nasıl bir keder verdiğini okuyacaksınız Aşkar sayfalarında.Hayriye Ünal dosyası belki de şair üzerine yapılmış ilk dosya. İdris Ekinci, Aziz Mahmut Öncel, Yusuf Kenan Hasenoğlu yazılarıyla katkıda bulunmuş bu dosyaya. Ayrıca Hayriye Ünal ile yapılmış olan söyleşinin de altını çizmek isterim. Bir de Hayriye Ünal’ın şiirini haber vermeli sizlere. Aşkar’a bir şiir vererek de dosyaya bir ek yapılmış.

Diğer dosya öykücü Abdullah Harmancı üzerine. Harmancı dosyası İsmail Isparta, Akif Hasan Kaya, Aykut Ertuğrul, Mustafa Çiftçi’nin yazıları ve Aşkar’da Aşkar’dan biri olarak bulunuyor izlenimi veren Akut Ertuğrul’un söyleşisi ile tamam oluyor. Unutmadan Harmancı öykü ile de katkıda bulunmuş Aşkar’a.

Mevsimlik çıkan Aşkar’ın 20. Sayısında 16 şiir var. Bunlardan Mustafa Melih Erdoğan’ın şiiri, Ali Karan’ın şiiri, Hayriye Ünal’ın şiiri dikkat çekici. Eğer ki daha önce Aşkar okuduysanız tam kadro şairler hazır ve nazır durumda bu sayıda da. İdris Ekinci, Hüseyin Karacalar ve derginin kurmayları yine şiirleriyle yer almışlar dergide. Zaten Aşkar birinci sayısından beri şiirde hep belli bir seviyeyi korumuş durumda.

Öykü de ise Abdullah Harmancı karşımıza çıkıyor ilk önce. Ve yine diğer iyi öykülerle selamlıyor Aşkar okurunu. Mustafa Çiftçi, Akif Hasan Kaya, Aykut Ertuğrul, İsmail Isparta, Tuncay Topal, Mazlum Dirican öyküleriyle yer almışlar Aşkar yirminci sayıda. Nesirler ilk dikkati çeken yazı derginin sorumlu yazı işleri müdürü Ferhat Nabi Güller’in kaleme aldığı Ruhun Dirilişine dair yazılmış olan yazı. Ardından gelen sinema yazıları ise ilgiyle okunacak, okunduktan sonra da filmleri ilgiyle izlenecek yazılar. Bunlar Süleyman Ceran’ın “Bizim Büyük Çaresizliğimiz” ile Hüseyin Karacalar’ın “Bir Ayrılık: Mutsuzluğun Resmi” başlıklı yazıları. İlhan Kayhan ise Leyla Karaca’nın Sonsuzla Sek Sek kitabını tanıtıyor bu sayıda. Hikmet Çamcı ise “Ayrımda Özdeşlik” başlıklı yazısı ile dergiye katılmış.

Aşkar’ın bu güzel koşusu bizleri heyecanlandırıyor. Daha iyi dolu dolu sayılarla 30’lu 40’lı sayıları da görmek duasıyla selamlıyorum Aşkar’ı.

Lokman Günay

İzdiham

 

 

İzdiham 28 Çıktı. İzdiham 28. Sayısında da yine herkesten farklı, her şeyden özgün, her şeyden daha şiir. 28. Sayı ile İzdiham yepyeni bir yolculuğa daha başladı.  Mustafa Kutlu, Gökhan Özcan, Bülent Parlak, Ali Ayçil, Bekir Şamil Potur, Atakan Yavuz, Berkan Ürgen, Yasin Kara, Çağatay Hakan Gürkan, Dilek Kartal, Onur Bayrak, Eda Tezcan, Seda Nur Bilici, Zeliha Yurdaer, Hakkı Özdemir, Feyza Özcan, İbrahim Varelci, Mustafa Toprak, Muhammed Palewi, Özer Turan, Alper Çeker, Yunus Meşe, Emine Şimşek, Ferhat Toka, Bilge Çiğe, Mücahit Gündoğdu, Sema Evin, Meltem Gülname Kaynar,  Hatice Çay ve Yağız Gönüler hepimiz ölecek yaştayız demeye devam ediyor. İzdiham 28. Sayıya buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: