Altın Koza Film Festivali’ni Osman Nail Doğan Kazansın

Bu yıl 25. kez düzenlenecek olan Adana Uluslararası Film Festivali’nin programı dün düzenlenen bir basın toplantısıyla açıklandı. 15 filmin Altın Koza için yarışacağı Ulusal Yarışma seçkisi niceliksel anlamda son yılların en yüksek katılımına sahne olacak.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’nün yanı sıra Festival Danışma Komitesi’nden Gülsen Tuncer, Festival Koordinatörü İsmail Sarıkaya ve Ulusal Yarışma Jürisi üyelerinin bir bölümünün de hazır bulunduğu toplantıda festivalin bölümleri ve yarışacak filmler açıklandı. Adana Uluslararası Film Festivali’nde bu yıl; Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması, Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, Uluslararası Kısa Film Yarışması, Ulusal Öğrenci Kısa Film Yarışması ve Adana Kısa Film Yarışması bölümleri yer alıyor.

Festivalin Yaşam Boyu Başarı Ödülü usta sinemacı Şerif Gören’e verilecek. Onur Ödülleri ise Cüneyt Arkın, Muhterem Nur, Ahmet Mekin ve Süleyman Turan’a takdim edilecek. Ödüller 24 Eylül akşamı Oktay Kaynarca ve Nefise Karatay’ın sunacağı törende sahiplerine teslim edilecek.

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması Ana Jürisi şu isimlerden oluşuyor: Yönetmen Tomris Giritlioğlu (Başkan), oyuncu Ahmet Mümtaz Taylan, oyuncu Cihan Ünal, yazar ve eleştirmen Mehmet Açar, kurgucu Mustafa Preşeva, yönetmen ve yazar Nebil Özgentürk, oyuncu Tuba Büyüküstün. Yarışmada bu yıl toplam 900 bin lira ödül dağıtılırken, En İyi Film seçilen yapıma 350 bin lira ödül takdim edilecek. Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması Jüri Başkanlığını Polonyalı yönetmen Urszula Antoniak üstlenirken; Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması Jüri Başkanlığını oyuncu ve yönetmen Yelda Reynaud, Uluslararası Kısa Film Yarışması Jüri Başkanlığını ise Sırp yapımcı Nenad Dukic üstleniyor.

Ulusal yarışma filmleri

-“Anons” (y: Mahmut Fazıl Coşkun)

-“Arada” (y: Ali Kemal Çınar)

-“Aydede” (y: Abdurrahman Öner)

-“Babamın Kemikleri” (y: Özkan Çelik)

– “Dört Köşeli Üçgen” (y: Mehmet Güreli)

-“Güvercin” (y: Banu Sıvacı)

-“Güvercin Hırsızları” (y: Osman Nail Doğan)

-“Halef” (y: Murat Düzgünoğlu)

-“İçerdekiler” (y: Hüseyin Karabey)

-“Kaos” (y: Semir Aslanyürek)

– “Kardeşler” (y: Ömür Atay)

-“Kelebekler” (y: Tolga Karaçelik)

-“Sibel” (y: Çağla Zencirci – Guillaume Giovanetti)

-“Tuzdan Kaide” (y: Burak Çevik)

-“Yuva” (y: Emre Yeksan)

İZDİHAM

İzdiham'ın 37. sayısında Rainer Maria Rilke'nin vasiyetnamesi Sema Peltek'in çevirisiyle Tükçe'de ilk kez İzdiham'da yayımlanıyor. Müslüm Gürses’i kapağına taşıyan İzdiham Dergi’nin Ekim-Kasım sayısı; Meltem Gülname Kaynar’ın hazırladığı İzdiham Maarif Takvimi’yle başlıyor. Rilke’nin Vasiyetnamesi ilk kez Sema Peltek'in çevirisiyle Türkçe yayımlanırken Gökhan Özcan’ın kendine has bir tarzda yazdığı yazısıyla devam eden bu sayıda Gerard de Merval’in morg kaydına yer veriliyor. Erhan Tuncer köşesinde Yeşilçam Şiirlerinden oluşan bir yazı dizisine başlarken; birbirinden farklı üsluplarıyla dikkat çeken ve bu sayıda yer alan yazarlar: Ali Ayçil, Atakan Yavuz, Berkan Ürgen, Çağatay Hakan Gürkan, Dilek Kartal, Faruk Aksoy, Furkan Güngör, Güray Süngü, Hakan Göksel, İbrahim Varelci, Melda Zirek, Muhammed Güleroğlu, Oğuzhan Bükçüoğlu, Seda Nur Bilici, Talip Kurşun, Tuğba Karademir, Turan Karataş, Yasin Kara. Şiirleriyle: Bülent Parlak, Abdülhamit Güler, yer alırken; öyküleriyle: Arzu Özdemir, Emine Şimşek, Zeynep Kahraman Füzün; masalıyla: Meryem Ermeydan yer alıyor. Filmler ve Replikler köşesini Berat Karataş hazırladı. Etibar Hesenzade Şehriyar'ın biyografisini yazdığı, Arzu Özdemir'in de bir şiirini çevirdiği dergide: Enes Aras, Mercedes Kadir’i; Ferhat Toka, Cahit Zarifoğlu’nu; Özer Turan, Bakunin’i; Yunus Meşe, Kadı Burhanettin’i anlatıyor. Röportajlarda; Beyazıt Bestami dolarla, Hacı Ahmed Eriş oto tamircileriyle, Mustafa Toprak Ahmet Hamdi Tanpınar ile konuştu. izdiham dergisinin 37. sayısına BURADAN ulaşabilirsiniz.    

Yorumlar!

Bir Cevap Yazın