Ali Dağ, Viski ve Ölüm

 

Yakut Dağ Anısına
Bir şair ölümden bahsediyordu, bir şair ise yazdığı yaşamın tadından. 
Ölümün kolları aslında imamın seni yıkadığı anda kucaklar. Kırık aynaların birden fazla seni göstermesi gibidir belki de ölüm anı!
Akşam saatleri yirmiyi gösterirken çıkmıştı Ali sokağa, aklında pek bir şey yoktu. Tek isteği belki de uyumaktı. Onu çaresizliğinin getirdiği o kalp çarpıntısı ve tedirginlik parmak arası terliklerini giyip sokağa çıkartmıştı. Neyi nasıl yapacağına karar verirken ki ürkekliği tetikliyordu bu durumu. Hayatının birkaç arkadaşıyla power rangers oynaması kadar güzel olmadığını düşündüğü yaşlarda, Afyon’da öğrenci olmuştu. Mezarcı mı olacaktı yoksa götünü sıkıp ders çalışarak mimar mı? Hayata düşünceleri ile erken atılmıştı. Sevdiği kız için yerleştiği Afyon şimdi askerliği patlamış şekilde uyandırmıştı. Kafasında ki binlerce sorundan bir kaçıydı bu yaşadıkları.
Sahil de yürürken birden elektrikler kesildi. Ne yapacağını şaşırmışken tebessüm etmesini sağlayan olay geldi aklına. Acaba trafo da hangi kedi çetesi iş görüyordu bu gece dedi ve gülümsedi. Mudanya biraz serin olur diye giydiği o kapşonlu hırkası iyice terletmişti. Sanırım bu defa sahilde yürürken hırka giymek onun fıtratına girmişti. 
Saatlerce düşündükten sonra hayatında ilk defa alkol almayı göze de aldı. İlk bayiye girdi ve 
-Viski dedi. Saate baktı tam tamına saat 22:00’dı ve adama yine ürkek baktı.
-Kaçlık dedi iş yeri sahibinin 32 erkek yeğeninden birisi. (31 yeğeni orada değildi)
-En küçüğünden istiyorum.
-20 lik var o halde.
-Tamam ne kadar? Yanına ne gider?
-Bir şişe soda koyuyorum toplam 33 TL
Viskiyi aldı ve tarifini bile sormadan, midye kabuklarının cam gibi kestiği sahilin taşlarına dikkatli şekilde basarak denize sıfır konuma getirdi kendini. İlk defa alkol alacak ve deniz kenarında yalnız oturacaktı. Çünkü sevgilisi onu terk etmişti.
Bir viskiden yudumladı. Sanki tüm şişeyi az sonra gelecek olan balıkçıya kaptıracakmış gibi yaptı. Midesi yanmış ve kusacak gibi olmuştu. Annesinin yaptığı türlüyü yedikten sonra viski biraz mide bulandırıcı gelmişti. Sodadan yudum alınca biraz midesini unutmuş, dilini hafif yakan sodanın tadına varmıştı. Bir yudum daha almak için şişeyi ağzına kaldırdığında soda yerine yine viski içtiğini fark etti. Bir yudumda şişenin dibini görene kadar içip kustu. Nihayetinde alkolden nefret ettiğini düşündü. Çok kısa bir süre sonra, kalbi sancı yapmaya başlamıştı ve parmak arası terliklerini giyip sonsuz siyaha giderken dönüp arkasına baktığında sadece kendini görüp el salladı.
Ali Dağ
İZDİHAM

 

İzdiham'ın 37. sayısında Rainer Maria Rilke'nin vasiyetnamesi Sema Peltek'in çevirisiyle Tükçe'de ilk kez İzdiham'da yayımlanıyor. Müslüm Gürses’i kapağına taşıyan İzdiham Dergi’nin Ekim-Kasım sayısı; Meltem Gülname Kaynar’ın hazırladığı İzdiham Maarif Takvimi’yle başlıyor. Rilke’nin Vasiyetnamesi ilk kez Sema Peltek'in çevirisiyle Türkçe yayımlanırken Gökhan Özcan’ın kendine has bir tarzda yazdığı yazısıyla devam eden bu sayıda Gerard de Merval’in morg kaydına yer veriliyor. Erhan Tuncer köşesinde Yeşilçam Şiirlerinden oluşan bir yazı dizisine başlarken; birbirinden farklı üsluplarıyla dikkat çeken ve bu sayıda yer alan yazarlar: Ali Ayçil, Atakan Yavuz, Berkan Ürgen, Çağatay Hakan Gürkan, Dilek Kartal, Faruk Aksoy, Furkan Güngör, Güray Süngü, Hakan Göksel, İbrahim Varelci, Melda Zirek, Muhammed Güleroğlu, Oğuzhan Bükçüoğlu, Seda Nur Bilici, Talip Kurşun, Tuğba Karademir, Turan Karataş, Yasin Kara. Şiirleriyle: Bülent Parlak, Abdülhamit Güler, yer alırken; öyküleriyle: Arzu Özdemir, Emine Şimşek, Zeynep Kahraman Füzün; masalıyla: Meryem Ermeydan yer alıyor. Filmler ve Replikler köşesini Berat Karataş hazırladı. Etibar Hesenzade Şehriyar'ın biyografisini yazdığı, Arzu Özdemir'in de bir şiirini çevirdiği dergide: Enes Aras, Mercedes Kadir’i; Ferhat Toka, Cahit Zarifoğlu’nu; Özer Turan, Bakunin’i; Yunus Meşe, Kadı Burhanettin’i anlatıyor. Röportajlarda; Beyazıt Bestami dolarla, Hacı Ahmed Eriş oto tamircileriyle, Mustafa Toprak Ahmet Hamdi Tanpınar ile konuştu. izdiham dergisinin 37. sayısına BURADAN ulaşabilirsiniz.    

Bir Cevap Yazın