Ahmet Kabaklı Anıldı

“Matbuat Dünyasından Sanatkâr Çehreler” adlı programda bu ay Şeyh’ül Muharririn Ahmet Kabaklı anıldı.

Çemberlitaş’taki Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Basın Müzesi’nde gerçekleşen anma programında, Cengizhan Orakçı’nın yönettiği toplantıya Doç. Dr. Erol Ülgen ve yazar Ayla Ağabegüm konuşmacı olarak katıldı. Ahmet Kabaklı’ın hayatı, düşüncesi ve eserleri konuşuldu.

Doç. Dr. Erol Ülgen, Ahmet Kabaklı’yı tanıdığı için kendini şanslı olarak gördüğünü belirtti. Ahmet Kabaklı’yla bir otobüs yolculuğunda tanıştığını anlatarak, Kabaklı hakkında yazdığı biyografi hakkında bilgi verdi. Ahmet Kabaklı hakkında monografi yazma hazırlığında olduğunu söyleyen Ülgen, “Bu çalışma için altı buçuk yıldır çalışıyorum. Kabaklı Hocaya ait olan yirmi bin sayfalık yazıyı topladım, inceledim, eserin önemli bir kısmını tamamladım.” dedi.

Yazar Ayla Ağabegüm, sekiz yıl boyunca Türk Edebiyat Vakfı’nın sekreterliğini yaptığını belirterek, Kabaklı Hoca ile çalışmanın gurur vesilesi olduğunu söyledi. Ağabegüm, “Hoca yılların içinde hangi iktidar olursa olsun, darbelerde de olsun korkusuzca yazmıştır. O devirde genç olan yazar, çizerler şimdi belli bir yaşa geldiler. O yılları anlatırlar, ‘yazamadık’ diye. Yazamazlar çünkü üslupları yoktu. Olmadığı için tabi ki kovuşturma geçirdiler. Kabaklı Hoca, hukuku biliyordu ve üslubu çok güzeldi. Ben şahidim hoca hiçbir konuda böyle zor durumda karşılaşmadı.” dedi.

Çok kibar ve zarif bir insandı

Ayla Ağabegüm Ahmet Kabaklı’yla ilgili hatıralarının çok olduğunu belirterek, hepsinin bir panele sığmayacağına vurgu yaptı. Ağabegüm konuşmasının devamında şunları söyledi: “Çok kibar ve zarif bir insandı. Yazılarındaki sertliği günlük hayatında kesinlikle yoktu. Hatırşinastı. Fark ettirmeden insanlara yardım ederdi” dedi. Memleketi olan Elazığ’ı çok sevdiğine değinerek, Elazığ’dan söz açıldığında gözlerinin içinin parladığını anlattı.

Programa katılan; Üstün İnanç, Şerif Aydemir, Mehmet Nuri Yardım, Ahmet Kabaklı ile ilgili hatıralarını, düşüncelerini paylaştılar. Toplantı sonunda konuşmacılar, dinleyicilerin sorularını yanıtladı. Program sonunda düzenlenen kokteylin ardından, Ahmet Kabaklı’nın fotoğrafları ve eserlerinin yer aldığı sergi gezildi.

İZDİHAM

izdiham-26-sayi

İzdiham 26. Sayı

İzdiham dergisi 26. Sayısında hiçbir yerde bulamayacağınız çok özel çalışmalar yer alıyor. Edebiyatla gençleri ve hayatı birbirine dost yapan İzdiham’ın bu sayısında Gökhan Özcan, Ercan Kesal, Ali Ayçil, Atakan Yavuz, Baki Ayhan T., Murat Kapkıner, Güray Süngü, Zeliha Yurdaer, Onur Bayrak, Dilek Kartal, Yağız Gönüler, Yunus Meşe, Mazlum Mengüç, İbrahim Varelci Süleyman Unutmaz, Ferhat Toka, Selman Urluca, Berkan Ürgen, Yasin Kara, Özer Turan, Çağatay Hakan Gürkan, Seda Bilici, Feyza Özcan, Beyazıt Bestami, Halil Kurbetoğlu, Oğuzhan Bükçüoğlu, Mustafa Toprak, Öner Buçukcu, Fahrettin Dede, Dinçer Ateş, Turgay Bakırtaş ve Bülent Parlak gibi nitelikli eserler veren edebiyatçılar ile genç ve umut vaad eden isimler yer alıyor. İzdiham Maarif Takvimi, Lügatlere Güncelleme, Bulgarlar Ne Okuyor? Adlı çalışmanın yanı sıra bir de taziye ilanı yer alıyor. Dengenizi Kaybettiniz, başınız sağolsun. İzdiham’ı bir solukta okunacak bir sayıyla karşınızda. İzdiham dergisinin 26. sayısına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: