Ahmet Kabaklı Anıldı

“Matbuat Dünyasından Sanatkâr Çehreler” adlı programda bu ay Şeyh’ül Muharririn Ahmet Kabaklı anıldı.

Çemberlitaş’taki Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Basın Müzesi’nde gerçekleşen anma programında, Cengizhan Orakçı’nın yönettiği toplantıya Doç. Dr. Erol Ülgen ve yazar Ayla Ağabegüm konuşmacı olarak katıldı. Ahmet Kabaklı’ın hayatı, düşüncesi ve eserleri konuşuldu.

Doç. Dr. Erol Ülgen, Ahmet Kabaklı’yı tanıdığı için kendini şanslı olarak gördüğünü belirtti. Ahmet Kabaklı’yla bir otobüs yolculuğunda tanıştığını anlatarak, Kabaklı hakkında yazdığı biyografi hakkında bilgi verdi. Ahmet Kabaklı hakkında monografi yazma hazırlığında olduğunu söyleyen Ülgen, “Bu çalışma için altı buçuk yıldır çalışıyorum. Kabaklı Hocaya ait olan yirmi bin sayfalık yazıyı topladım, inceledim, eserin önemli bir kısmını tamamladım.” dedi.

Yazar Ayla Ağabegüm, sekiz yıl boyunca Türk Edebiyat Vakfı’nın sekreterliğini yaptığını belirterek, Kabaklı Hoca ile çalışmanın gurur vesilesi olduğunu söyledi. Ağabegüm, “Hoca yılların içinde hangi iktidar olursa olsun, darbelerde de olsun korkusuzca yazmıştır. O devirde genç olan yazar, çizerler şimdi belli bir yaşa geldiler. O yılları anlatırlar, ‘yazamadık’ diye. Yazamazlar çünkü üslupları yoktu. Olmadığı için tabi ki kovuşturma geçirdiler. Kabaklı Hoca, hukuku biliyordu ve üslubu çok güzeldi. Ben şahidim hoca hiçbir konuda böyle zor durumda karşılaşmadı.” dedi.

Çok kibar ve zarif bir insandı

Ayla Ağabegüm Ahmet Kabaklı’yla ilgili hatıralarının çok olduğunu belirterek, hepsinin bir panele sığmayacağına vurgu yaptı. Ağabegüm konuşmasının devamında şunları söyledi: “Çok kibar ve zarif bir insandı. Yazılarındaki sertliği günlük hayatında kesinlikle yoktu. Hatırşinastı. Fark ettirmeden insanlara yardım ederdi” dedi. Memleketi olan Elazığ’ı çok sevdiğine değinerek, Elazığ’dan söz açıldığında gözlerinin içinin parladığını anlattı.

Programa katılan; Üstün İnanç, Şerif Aydemir, Mehmet Nuri Yardım, Ahmet Kabaklı ile ilgili hatıralarını, düşüncelerini paylaştılar. Toplantı sonunda konuşmacılar, dinleyicilerin sorularını yanıtladı. Program sonunda düzenlenen kokteylin ardından, Ahmet Kabaklı’nın fotoğrafları ve eserlerinin yer aldığı sergi gezildi.

İZDİHAM

İzdiham 28 Çıktı. İzdiham 28. Sayısında da yine herkesten farklı, her şeyden özgün, her şeyden daha şiir. 28. Sayı ile İzdiham yepyeni bir yolculuğa daha başladı.  Mustafa Kutlu, Gökhan Özcan, Bülent Parlak, Ali Ayçil, Bekir Şamil Potur, Atakan Yavuz, Berkan Ürgen, Yasin Kara, Çağatay Hakan Gürkan, Dilek Kartal, Onur Bayrak, Eda Tezcan, Seda Nur Bilici, Zeliha Yurdaer, Hakkı Özdemir, Feyza Özcan, İbrahim Varelci, Mustafa Toprak, Muhammed Palewi, Özer Turan, Alper Çeker, Yunus Meşe, Emine Şimşek, Ferhat Toka, Bilge Çiğe, Mücahit Gündoğdu, Sema Evin, Meltem Gülname Kaynar,  Hatice Çay ve Yağız Gönüler hepimiz ölecek yaştayız demeye devam ediyor. İzdiham 28. Sayıya buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: