Ahmet Cora, Nasıl olacak bu işler?

Biz bu şehrin sadece sakinleri değiliz, hastalarıyız da aynı zamanda.

Belki bu yüzden “çapa” kelimesinin bize ilk çağrıştırdığı, gemilerin  sabitleme demiri değil, şehrin tam teşekküllü bir hastanesi olur; Büyük, devletin, ücretsiz.
Üç tarafımız denizlerle çevrilidir ama rahatsızlıklarımız daha fazla yanımızı kuşatmıştır anlaşılan.
Aslında lafı dolandırmaya gerek yok; modern hastalıkların girdabında olduğumuz aşikar.Artık hepimiz tiryaki, depresif, kompleksli, yalnızız… Birbirini maillerden tanıyan bir nesile aşina olduğumuzu bile söyleyebiliriz, Ahmet Haşim’den aldığımız ilhamla.
”Sizi birkaç kez cc’de görmüştüm” sözünü duymamızı ramak geçiyor.
Gençler, daha yolun başında bütün tez ve hipotezleri çürütülmüş bir bilimadamı gibi moralsiz ve bitkin düşmüş durumda.Dede Korkut bugün yaşasa, çocuklara “Rekabet” “Mücadele” gibi isimler koyardı muhtemelen.
Popüler kültür bile klasikleşti.Herkes, arabası kendisininkinden daha yeni, evi daha büyük, çocuğu daha tanınmış okulda öğrenci olana özenip kendi haline üzülür durumda. 
Tuhaf zamanlardayız vesselam; Bedenler daha az çalışıyor ama ruhlar daha fazla yoruluyor.
İnsanların işi, neredeyse işe yarıyormuş gibi gözükmekten ibaret.
Küçük şeylerle sevinçten havalara uçup, yine küçük şeylerle üzüntüden harap oluyoruz.Büyümeyen çocuklarız bir nevi.Havalı bir profil fotoğrafı bizi havaya sokmaya yetiyor.Hatta, günümüzde tatillere sadece paylaşılacak fotoğraflar için çıkılıyor.
İnovasyon, mobilizasyon, netvörk, sürdürülebilirlik gibi afili lafları pek seviyoruz.
Tamam dünya çok değişti, doğru.Bir bilgiye ulaşmak için, at sırtında ovalar tepeler aşarak Bağdat kütüphanelerine gidilen dönemler geride kaldı.Arama motorlarımız var şimdi, yüksek beygirli.Bilgiye çok kolay ulaşıyoruz.
Nedense cehalet hiç azalmıyor…
Çaktırmıyoruz ama gelecek korkusu bizi yiyip bitiriyor.
Neyseki kişisel gelişimcilerimiz var.Dillerindeki tek cümlelik formüllerle bir parça iyi hissediyoruz; “Herşey senin elinde” , “İstersen başarırsın”… vesaire. 
Mütemadiyen konuşuyoruz, yediklerimize dikkat ediyoruz.Sosyaliz ve dişlerimiz parlıyor.
Ama bazen dalıp gidiyoruz işte.
Ve bir soru düşüyor dilimize, ince belli cam bardak içindeki demli bir çayı, uzun uzun karıştırdıktan sonra, dudaklarımızla buluşturmadan az biraz önce:
Nasıl olacak bu işler?
Ahmet Cora
İZDİHAM

 

İzdiham 28 Çıktı. İzdiham 28. Sayısında da yine herkesten farklı, her şeyden özgün, her şeyden daha şiir. 28. Sayı ile İzdiham yepyeni bir yolculuğa daha başladı.  Mustafa Kutlu, Gökhan Özcan, Bülent Parlak, Ali Ayçil, Bekir Şamil Potur, Atakan Yavuz, Berkan Ürgen, Yasin Kara, Çağatay Hakan Gürkan, Dilek Kartal, Onur Bayrak, Eda Tezcan, Seda Nur Bilici, Zeliha Yurdaer, Hakkı Özdemir, Feyza Özcan, İbrahim Varelci, Mustafa Toprak, Muhammed Palewi, Özer Turan, Alper Çeker, Yunus Meşe, Emine Şimşek, Ferhat Toka, Bilge Çiğe, Mücahit Gündoğdu, Sema Evin, Meltem Gülname Kaynar,  Hatice Çay ve Yağız Gönüler hepimiz ölecek yaştayız demeye devam ediyor. İzdiham 28. Sayıya buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: