Ahmet Cora, Kötüler Hep Daha Fiyakalı Olmuştur

Kötü olmak için ortanın üzeri bir zeka seviyesine sahip olmak gerektiğini biliriz.

Zira şeytani planlar, çıkar amaçlı stratejik düşünceler, rol yeteneği vs.hep zeka ve kavrama yeteneği gerektiren mevzular.

Zekayla harmanlanan merhametsizliğin, bencilliğin, empati yoksunluğunun getirdiği rahatlığın insanı belki daha genç ve çekici tutacağı ileri sürülebilir.

Ama burada esas mevzu, insanların kendileri sergileyemedikleri bu huy ve davranışları başkalarında görünce bir hayranlık içine girmeleri…

Anlaşılacağı üzere burada “kötü”den kasıt mutlaka “suçlu” veya suç seviyesine gelmiş fiiller değil.Belki yasalara göre meşru olan, ama kişiyi kötü yapan davranışlar.Başka bir deyişle, yasal ama insan hukukuna aykırı davranışlar…

Konuya dönersek, kötüyü toplumda çekici yapan nedir?

Haşmet Abi geçenlerdeki bir yazısında; Dallas dizinde Ceyar’ın neden tüm dünyanın ilgisini çekerken iyi karakter Babi’nin hep silik bir karakter olarak algılandığını sormuş ve paranın ve gücün dünyasında bir yerden sonra iyiliğin hükmünün geçmeyeceğini belirterek modern zamanın ruhuna gönderme yapmıştı.

Sonuna kadar haklıydı.

İş hayatında da çok rastlanır; Çalışanların çoğu yöneticilerini kaprisli, kibirli ve gaddar kişiler olarak görür ama bir fırsat doğup, o koltuklara kendileri oturduğunda çoğu aynı davranışları en az onlar kadar sergilemekten geri kalmaz.

Zira gücün, hedeflerin, yarışların dünyasında merhamete ve iyiliğe yer olmadığı fısıldanmaktadır.

Dirayet, yetkinlik, kendine güven gibi özellikler çok kolay bencillik, saygısızlık, kibir gibi özelliklerle karışabilmektedir.

Ayrıca kötü, salt kötü olmayacak kadar da strateji bilir.

Herkes gibi samimi ve insancıl olabildiği gibi, kendi hedefleri doğrultusunda gerektiğinde tırnaklarını çıkarmak, onun için bir rutindir.

Nihayetinde, bu kıvraklıkları gösterebilmek maharet ister ve herkesin de harcı degildir..

İyilikle kötülüğün rayları arasında kolay makas değiştirebilenlere, içten içe hayranlık beslenir.

Bu yazının başlığı “Kötünün Çekiciliği” de olabilirdi, ama olmadı…

Ahmet Cora

İZDİHAM

izdiham 38. sayıya buradan ulaşabilirsiniz.


İzdiham’ın 38. Sayısı çıktı. Birbirinden genç ve usta kalemlerin yer aldığı bu sayıda Yıldız Tilbe’nin edebiyattan ve şiirden de bahsettiği röportajını okuyabilirsiniz.

 
Mustafa Kutlu, Gökhan Özcan, Bülent Parlak, Atakan Yavuz, Turan Karataş, Mehmet Narlı, Yasin Kara, Hakan Göksel, Seda Nur Bilici, Enes Aras, Burak Süme, Erhan Tuncer, Dilek Kartal,  İbrahim Varelci, Melda Zirek, Meltem Gülname Kaynar, Tuğçe Kaplan Şahin, Faruk Sarıkavak, Ecem Aktaş, Yunus Meşe ve daha birçok yazarın şiirlerine, denemelerine, hikayelerine ve incelemelerine rastlayacaksınız. Büyük keyif alarak okuyacağınız bu sayının kapağında müzik de var.
izdiham dergisinin 38. Sayısına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın