Ahmet Cora, Dünya İnsanı

 Neşet Ertaş hakkında Ahmet Cora yazdı.

21.yüzyıl modern çağ, yıllardır çokça kavramın içini boşalttığı gibi, çokça kavramın da içini gereksiz yere doldurmaktadır.
Geçen gün gitar çalıp söyleyen bir “sanatçının” “Rock bir müzik değil, yaşam tarzıdır” sözünü duyduğumda bu fikrim daha bir pekişti.

Buna benzer çokça laf, deyim dolanır oldu günümüzde.

Biri daha var ki dikkatimi çeken; “Dünya insanı” kavramı

Kendi kültürü ile tek bağı, hergün içtiği bir fincan Türk kahvesinden ibaret olan, en az bir yabancı dil bilen, pasaportu bol damgalı ve sözde yaptığı işin evrensel olduğu düşünülen kişiler için çok kez duymuşuzdur bu yakıştırmayı.

Bir Ankaralı gibi söylersek; Olur mu la böyle şey!

Her yere ait insan mıdır ki dünya insanı ?

Burada, yıllardır süregelen bir tartışma olan “yerelden evrensele” muhabbetine girmeyeceğim ama
şunu belirtmeden de geçemem; Dünya popüler kültür seviyesini yakalayan ve ona hizmet eden değil, dünya asli kültürüne nokta kadar da olsa bir katkısağlayabilen insan olması gerekmez mi, dünya insanının…

Bu katkı, okur -yazar-çizer olmakla alakalı bir durum değil…

Biraz da küçük çocuklar için söylenen “vatana millete faydalı biri olsun” temennisiyle de ilintili aslında.Tahmin edeceğiniz üzere bu söz, sadece memur olması istenen çocuklar için söylenmiyordur.Biraz adam olmak, biraz delikanlı,biraz ahlaklı olmak gibi birşeydir bu.

Peki nereye göre adam olmak? Hangi değerlere göre?

İşte burada yerellikten bahsetmemiz şart oluyor işte.

Tarihi, coğrafyası, edebiyatı, müziği, mimarisi, insanıbağlamında yerel değerleriyle barışık olmayan bir insan, hangi konuma ulaşırsa ulaşsın hep eksik durmaktadır.

Farkettiyseniz de; uluslararası üst düzey pozisyonlara bir Türk’ün gelmesi, eger bu Türk, yerel degerlere sahip biri değilse, kimseyi heyecanlandırmıyor, kimse o kişiyi kendinden görmüyor.

Bu kadar lafı basit bir soru ile bağlarsak; meşhur okullardan mezun, popüler sosyal kulüplere üye, her daim şık giyinen üst düzey yöneticiler, CEO’lar, gazetelerin vazgeçilmez köşe yazarlarımı daha dünya insanı, yoksa dünyaya Kırşehir bozkırlarından haykıran Neşet Ertaş mı ?

 

Ahmet Cora

İzdiham

izdiham-26-sayi

İzdiham 26. Sayı

İzdiham dergisi 26. Sayısında hiçbir yerde bulamayacağınız çok özel çalışmalar yer alıyor. Edebiyatla gençleri ve hayatı birbirine dost yapan İzdiham’ın bu sayısında Gökhan Özcan, Ercan Kesal, Ali Ayçil, Atakan Yavuz, Baki Ayhan T., Murat Kapkıner, Güray Süngü, Zeliha Yurdaer, Onur Bayrak, Dilek Kartal, Yağız Gönüler, Yunus Meşe, Mazlum Mengüç, İbrahim Varelci Süleyman Unutmaz, Ferhat Toka, Selman Urluca, Berkan Ürgen, Yasin Kara, Özer Turan, Çağatay Hakan Gürkan, Seda Bilici, Feyza Özcan, Beyazıt Bestami, Halil Kurbetoğlu, Oğuzhan Bükçüoğlu, Mustafa Toprak, Öner Buçukcu, Fahrettin Dede, Dinçer Ateş, Turgay Bakırtaş ve Bülent Parlak gibi nitelikli eserler veren edebiyatçılar ile genç ve umut vaad eden isimler yer alıyor. İzdiham Maarif Takvimi, Lügatlere Güncelleme, Bulgarlar Ne Okuyor? Adlı çalışmanın yanı sıra bir de taziye ilanı yer alıyor. Dengenizi Kaybettiniz, başınız sağolsun. İzdiham’ı bir solukta okunacak bir sayıyla karşınızda. İzdiham dergisinin 26. sayısına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: