Ağabeyine Çiçek Taşıyan Kız

Ağabeyine Çiçek Taşıyan Kız, abi-kardeş ilişkisinden beslenen bir hikâyeye sahip. Kız kardeş Kauro’nun, abisi Tetsuro’yu hapisten kurtarmak için verdiği mücadeleyle gelişen hikâye, aslında çok daha güçlü alt metinler barındırıyor.

Hikâyenin başında Paris’te çevirmenlik yapan Kauro, Batılı bir karakter olarak tasvir ediliyor. Mesleği gereği sürekli Orta Doğu’da bulunmak zorunda kalsa da bu seyahatlerden zevk almıyor. Onun aksine yaz aylarını resim yapmak için Güneydoğu Asya ülkelerinde geçiren abisi Tetsuro ise Doğulu bir karakter olarak resmedilmiş. Aslı olmayan bir suçlama yüzünden mahkemeye çıkmak zorunda kalan Tetsuro’nun imdadına kardeşi Kauro yetişiyor fakat bu mahkeme içsel bir mahkemeye dönüşüyor.

agabeyine-cicek-tasiyan-kiz20161216084842

Son yılların en üretken yazarlarından biri kabul edilen Natsuki Ikezawa, Japon edebiyatının da önemli isimlerinden. Yazar, birbirine zıt resmettiği bu iki karakter üzerinden kurduğu çatışmayla “emperyal siyaset”, “medeniyet”, “modernite” ve “ulusal kimlik” gibi kategorileri sorguluyor. Ayrıca bu iki kardeşin kendi sanat anlayışlarını ve dünya görüşlerini de tartıştıkları metinde felsefi bir zemin bulmak mümkün.

Ayrıntı Yayınları tarafından yayınlanan kitap, yeni yılın üçüncü günü piyasaya çıkacak. Çevirmenliğini Devrim Çetin Güven’in yaptığı Ağabeyine Çiçek Taşıyan Kız, Türkçeye Japoncadan çevrildi.

 

 

 

 

İZDİHAM

 

 

 

 

 

izdiham 38. sayıya buradan ulaşabilirsiniz.


İzdiham’ın 38. Sayısı çıktı. Birbirinden genç ve usta kalemlerin yer aldığı bu sayıda Yıldız Tilbe’nin edebiyattan ve şiirden de bahsettiği röportajını okuyabilirsiniz.

 
Mustafa Kutlu, Gökhan Özcan, Bülent Parlak, Atakan Yavuz, Turan Karataş, Mehmet Narlı, Yasin Kara, Hakan Göksel, Seda Nur Bilici, Enes Aras, Burak Süme, Erhan Tuncer, Dilek Kartal,  İbrahim Varelci, Melda Zirek, Meltem Gülname Kaynar, Tuğçe Kaplan Şahin, Faruk Sarıkavak, Ecem Aktaş, Yunus Meşe ve daha birçok yazarın şiirlerine, denemelerine, hikayelerine ve incelemelerine rastlayacaksınız. Büyük keyif alarak okuyacağınız bu sayının kapağında müzik de var.
izdiham dergisinin 38. Sayısına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın