Abdüssamed Bilgili, Elif Şafak’ı Bakın Nasıl?

Abdüssamed Bilgili, Elif Şafak’ı Bakın Nasıl?

Abdüssamed Bilgili, Elif Şafak’a kitap okuma cezası verilmesi gerektiğini kaleme aldı. Bu genç arkadaşımızın dediklerine dikkat etmek gerek sanırız.

Elif Şafak iyi bir yazar mıdır kötü bir yazar mıdır tartışmasına girmeyeceğim. Bana ne onun iyiliğinden kötülüğünden… Kitaplarının kaç bastığından, kaç çok para kazandığından. Aşk’ı İngilizce yazıp sonra Türkçe’ye çevirmesinden…  ( Araf’ı da İngilizce yazmamış mıydı? Nedense kıyameti birileri Aşk’ta kopardı.) Zaman’dan ayrılıp Habertürk’e geçmesinden… Dahası Elif Şafak’tan bana ne? Hiç ilgimi çekmiyor açıkcası ne kendisi ne yazdıkları. Peki diyeceksiniz durup dururken nereden çıktı bu Elif Şafak’lı yazı. Onu da açıklayacağım birazdan. Ama önce Elif Şafak’la ilgili bu düşmanlığımın (?) nedenini açıklayayım.

Hani bazı insanları gördüğünüzde henüz hiç onunla konuşmadan bir intibaya sahip olur da ona karşı bir mesafe (yakın veya uzak) kurarsınız ya işte benim Elif Şafak’la kurduğum mesafe de biraz böyle bir mesafedir. Sanırım bu olumsuz intibayı Siyah Süt’ü okuduğum günlerde Elif Şafak’ın gazete yazılarını da okurken edindim. Neyse… Sonra bu yaz Elif Şafak’ın çok tartışılan kitabı Aşk’ı etiket fiyatını ödeyerek satın aldım. Amacım Elif Şafak’la ilgili bakış açımı gözden geçirmek ve kendim için okuyacak iyi bir romancı daha buldum mu, sorusunu cevaplamaktı.

Kitaba henüz başlamadan önce arka kapaktan duyurulan “ek; söyleşi ve görüşler” ifadesini görünce hemen bu eke göz atma ihtiyacı hissettim.  Aman Allah’ım! O da ne? Elif Şafak’la yapılan bir söyleşi basılmış kitabın arkasına ve tam bir fecaat. Neden diyeceksiniz? Hemen söyleyeyim: Söyleşi bir lise öğrencisinin hazırladığı sorularla yoğrulmuş. Mesela şöyle bir soru soruluyor Elif Hanıma: “Yazmaya ne zaman ve nasıl başladınız?” O da cevap veriyor ciddi ciddi. Diğer sorular bundan da beter. “Romanlarınızda kendinizden ne kadar izler var?” Alın size bir basit, ucuz soru daha? İnsanın elli gram diye cevap veresi geliyor bu soruya. Hiç olmazsa latife olur. Bu da bir şeydir, daha iyi bir şeydir hem de. ( Her şeyden önemlisi böylesine kötü, gazete söyleşisi ayarında bir söyleşi “edebi” olma iddiasında olan bir kitaba nasıl ilave edilir? Elif Şafak buna nasıl ve neden izin verir? )

Madem Elif Şafak’lı bir yazı oldu o halde bu yazıyı Elif Şafak’lı sürdürmeye devam edelim. Elif Şafak’a tarihteki favori karakterleriniz kimler diye sorulmuş o da bir sürü isim sıralamış. Bunlardan biri de Bekri Mustafa. Türkiye’de Ömer Hayyam’ı sadece şaraplı, meyhaneli şiirleri olan biri olarak tanıyan büyük bir zevat  olduğu gibi Bekri’yi de bir iki fıkranın kahramanı olarak bilen bir yığın insan var. Umarım Elif Şafak bunlardan biri değildir. Eğer öyleyse de değilse de kendisine bir kitap tavsiye edeyim. Dr. Abdulkadir Emeksiz’in Bir İstanbul Kahramanı Bekri Mustafa adlı kitabı.

İyi okumalar Elif Şafak. Aşk’ı bitirdikten sonra tekrar görüşürüz.

 

 

Abdüssamed Bilgili 

İzdiham

 

“İzdiham, 31. Sayısında kapağı okuyucuları istediği şekilde tamamlasınlar diye manşeti siz atın dedi.” İzdiham Dergisi’nin 31 sayısı müthiş bir içerikle okuyucusunun karşısına çıkıyor. Edebiyat dünyasında yeni bir çığır açan İzdiham’ı mutlaka okuyun. İçeriği ile göz kamaştıran İzdiham’ın 30. Sayısı okuyucusuna anlamı büyük, yıllarca saklanacak bir hediye de veriyor. Herkes, herkesle gerçekten selamlaşsın diye.
İzdiham dergisinin 31. sayısına buradan ulaşabilirsiniz.

Yorumlar!

Bir Cevap Yazın