2018 Yılında Çıkan Şiir Kitaplarımız

İzdiham olarak 2018 yılında birçok şiir kitabı yayınladık. Üstelik bu kitapların çoğu da şairlerin ilk kitabıydı. İzdiham 2018 yılında yavaş yavaş kitap yayın dünyasına da girmeye başladı. Birbirinden değerli şiir kitapları, çeviriler, araştırma kitapları, hikaye kitapları ile edebi alanda hizmet vermek için çabaladı.

İzdiham’dan bugüne kadar birçok şiir kitabını yayınladı. O kitaplardan bazıları şunlar:

Sevgili Huzursuzluğum, Ricakeş, Her Şey İçin Çok Geç, Kadraj Hataları, Şairi Öldürdüler, Buhranname, Taşı Kim Atacak, Ergen Ruhlar İlmihali, Hepinizden Beriyim, Masumiyet Karinesi, Parti Bitti, Anladığım Kadarıyla, Bana Karşı Ben, I Harfinin Durumu, Çok Aramızda, Telaş Çoktu Ben Az, Minnet Eylemem, Yara Yeri, Beyhude Zamanlar, Çingene Sabahı, Fena, Bir Sabahı Uyandırmak, Kırılınca Klarnet, Topla Yüzünü Palyaço, Saye Masalları.

2018 yılında yayınlanan şiir kitaplarımız ise şu kitaplardan oluşmakta.

 

Bülent Parlak, Her Şey İçin Çok Geç

her şey için çok geç ile ilgili görsel sonucu

 

Dilek Kartal, Taşı Kim Atacak

 

Renbo, Hepinizden Beriyim

 

Mim Kara, Ergen Ruhlar İlmihali

 

Enes Malikoğlu, Anladığım Kadarıyla

 

Adem. Maksatsız, Parti Bitti

parti bitti ile ilgili görsel sonucu

 

Mahmut Dilmaç, Masumiyet Karinesi

masumiyet karinesi ile ilgili görsel sonucu

 

Oğuzhan Bükçüoğlu, Bana Karşı Ben

Sipariş için Tıklayın. 

İzdiham

İzdiham'ın 37. sayısında Rainer Maria Rilke'nin vasiyetnamesi Sema Peltek'in çevirisiyle Tükçe'de ilk kez İzdiham'da yayımlanıyor. Müslüm Gürses’i kapağına taşıyan İzdiham Dergi’nin Ekim-Kasım sayısı; Meltem Gülname Kaynar’ın hazırladığı İzdiham Maarif Takvimi’yle başlıyor. Rilke’nin Vasiyetnamesi ilk kez Sema Peltek'in çevirisiyle Türkçe yayımlanırken Gökhan Özcan’ın kendine has bir tarzda yazdığı yazısıyla devam eden bu sayıda Gerard de Merval’in morg kaydına yer veriliyor. Erhan Tuncer köşesinde Yeşilçam Şiirlerinden oluşan bir yazı dizisine başlarken; birbirinden farklı üsluplarıyla dikkat çeken ve bu sayıda yer alan yazarlar: Ali Ayçil, Atakan Yavuz, Berkan Ürgen, Çağatay Hakan Gürkan, Dilek Kartal, Faruk Aksoy, Furkan Güngör, Güray Süngü, Hakan Göksel, İbrahim Varelci, Melda Zirek, Muhammed Güleroğlu, Oğuzhan Bükçüoğlu, Seda Nur Bilici, Talip Kurşun, Tuğba Karademir, Turan Karataş, Yasin Kara. Şiirleriyle: Bülent Parlak, Abdülhamit Güler, yer alırken; öyküleriyle: Arzu Özdemir, Emine Şimşek, Zeynep Kahraman Füzün; masalıyla: Meryem Ermeydan yer alıyor. Filmler ve Replikler köşesini Berat Karataş hazırladı. Etibar Hesenzade Şehriyar'ın biyografisini yazdığı, Arzu Özdemir'in de bir şiirini çevirdiği dergide: Enes Aras, Mercedes Kadir’i; Ferhat Toka, Cahit Zarifoğlu’nu; Özer Turan, Bakunin’i; Yunus Meşe, Kadı Burhanettin’i anlatıyor. Röportajlarda; Beyazıt Bestami dolarla, Hacı Ahmed Eriş oto tamircileriyle, Mustafa Toprak Ahmet Hamdi Tanpınar ile konuştu. izdiham dergisinin 37. sayısına BURADAN ulaşabilirsiniz.    

Yorumlar!

Bir Cevap Yazın