2. Yedi Tepe Yedi Mekan Genç Edebiyat Festivali Başlıyor

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi ile İstanbul Üniversitesi Genç Yazarlar Birliği Kulübü’nün birlikte organize ettiği ve bu yıl ikincisi gerçekleşecek olan “Yedi Tepe Yedi Mekan Genç Edebiyat Festivali”, 7-15 Mayıs tarihleri arasında gençleri edebiyata çağırıyor.

Her gün farklı bir kültür mekânında gerçekleşecek ve renkli içeriği ile dikkat çeken organizasyon, alanında uzman yazar ve akademisyenlerin yapacağı söyleşileri ile şiir-müzik dinletileri etkinliklerini kapsıyor.

“Gençlik ve Edebiyat” temasını merkeze alan “2. Yedi Tepe Yedi Mekan Genç Edebiyat Festivali”nin açılışı, 7 Mayıs Pazartesi günü saat 14.00’te yapılacak. Festivalin ilk mekanı olan TYB İstanbul Şubesi, Sultanahmet Kızlarağası Medresesi’nde gerçekleşecek ilk programda Prof. Dr. M. Fatih Andı, İstiklal Şairimiz Mehmed Âkif Ersoy’u anlatacak.

Bu yıl ikincisi düzenlenen Yedi Tepe Yedi Mekan Genç Edebiyat Festivali’nin gençleri kültür ortamlarında bir araya getirdiğine dikkat çeken TYB İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı, “Gençlerimizin edebiyata olan ilgisini artırmak ve gençlerimizi kültürel alanda yetiştirmek amacıyla gerçekleştirdiğimiz festivale bütün kültür dostlarımızı bekliyoruz.” dedi.

Üniversiteli gençleri edebiyatla, seçkin edebiyat ortamlarında buluşturacak olan festival, İstanbul’un en gözde kültür mekanlarında yapılacak. Edebiyatımızın iz bırakan, eserleri klasikleşen şair ve yazarlarını, Kubbealtı Vakfı, Sultanahmet İstanbul Kitapçısı, Beyoğlu Atatürk Kitaplığı, Yahya Kemal Enstitüsü ve TYB İstanbul Şubesi’nde alanında uzman yazar ve akademisyenler anlatacaklar. Doç. Dr. Mehmet Samsakçı, Prof. Dr. Handan İnci, Prof. Dr. Mehmet Tekin, Doç. Dr. Dursun Ali Tokel, Doç. Dr. Seval Şahin ve Prof. Dr. Yakup Çelik’in; Kemal Tahir, Tomris Uyar, Tarık Buğra, Nedim, Oğuz Atay, Attila İlhan’ı anlatacağı etkinliklerin tümüne katılım serbest.

Söyleşilerin ardından yapılacak olan şiir ve müzik dinletileri ile renklenecek programlar, 15 Mayıs’a kadar devam edecek.

YEDİ TEPE YEDİ MEKAN GENÇ EDEBİYAT FESTİVALİ

PROGRAM AKIŞI

Tarih: 7 Mayıs Pazartesi ǀ Saat: 14.00-16.00

“Mehmed Âkif Ersoy”

Konuşmacı: Prof. Dr. M. Fatih Andı

Moderatör: Betül Yüksek

-Şiir ve Müzik Dinletisi-

Yer: TYB İstanbul Şubesi, Sultanahmet

Tarih: 8 Mayıs Salı  ǀ  Saat: 14.00-16.00

 “Kemal Tahir”

Konuşmacı: Doç. Dr. Mehmet Samsakçı

Moderatör: Sena Kaymak

-Şiir ve Müzik Dinletisi-

Yer: Kubbealtı Vakfı

Tarih: 9 Mayıs Çarşamba  ǀ Saat: 14.00-16.00

“Tomris Uyar”

Konuşmacı: Prof. Dr. Handan İnci

Moderatör: Betül Savaş

-Şiir ve Müzik Dinletisi-

Yer: Sultanahmet İstanbul Kitapçısı

Tarih: 10 Mayıs Perşembe  ǀ Saat: 12.00-14.00

“Tarık Buğra”

Konuşmacı: Prof. Dr. Mehmet Tekin

Moderatör: Şüheda Çam

-Şiir ve Müzik Dinletisi-

Yer: Beyoğlu Atatürk Kitaplığı Konferans Salonu

Tarih: 14 Mayıs Pazartesi  ǀ Saat: 14.00-16.00

“Oğuz Atay”

Konuşmacı: Doç. Dr. Seval Şahin

Moderatör: Furkan Murat Yılmaz

-Şiir ve Müzik Dinletisi-

Yer: Yahya Kemal Enstitüsü Konferans Salonu Beyazıt

Tarih: 15 Mayıs Salı  ǀ Saat: 12.00-13.30

“Nedim”

Konuşmacı: Doç. Dr. Dursun Ali Tokel

Moderatör: Ebrar Gülsoy

-Şiir ve Müzik Dinletisi-

Yer: TYB İstanbul Şubesi

Tarih: 15 Mayıs Salı  ǀ Saat: 14.00-16.00

“Attila İlhan”

Konuşmacı: Prof. Dr. Yakup Çelik

Moderatör: Maide Pak

-Şiir ve Müzik Dinletisi-

Yer: TYB İstanbul Şubesi

İZDİHAM

İzdiham'ın 37. sayısında Rainer Maria Rilke'nin vasiyetnamesi Sema Peltek'in çevirisiyle Tükçe'de ilk kez İzdiham'da yayımlanıyor. Müslüm Gürses’i kapağına taşıyan İzdiham Dergi’nin Ekim-Kasım sayısı; Meltem Gülname Kaynar’ın hazırladığı İzdiham Maarif Takvimi’yle başlıyor. Rilke’nin Vasiyetnamesi ilk kez Sema Peltek'in çevirisiyle Türkçe yayımlanırken Gökhan Özcan’ın kendine has bir tarzda yazdığı yazısıyla devam eden bu sayıda Gerard de Merval’in morg kaydına yer veriliyor. Erhan Tuncer köşesinde Yeşilçam Şiirlerinden oluşan bir yazı dizisine başlarken; birbirinden farklı üsluplarıyla dikkat çeken ve bu sayıda yer alan yazarlar: Ali Ayçil, Atakan Yavuz, Berkan Ürgen, Çağatay Hakan Gürkan, Dilek Kartal, Faruk Aksoy, Furkan Güngör, Güray Süngü, Hakan Göksel, İbrahim Varelci, Melda Zirek, Muhammed Güleroğlu, Oğuzhan Bükçüoğlu, Seda Nur Bilici, Talip Kurşun, Tuğba Karademir, Turan Karataş, Yasin Kara. Şiirleriyle: Bülent Parlak, Abdülhamit Güler, yer alırken; öyküleriyle: Arzu Özdemir, Emine Şimşek, Zeynep Kahraman Füzün; masalıyla: Meryem Ermeydan yer alıyor. Filmler ve Replikler köşesini Berat Karataş hazırladı. Etibar Hesenzade Şehriyar'ın biyografisini yazdığı, Arzu Özdemir'in de bir şiirini çevirdiği dergide: Enes Aras, Mercedes Kadir’i; Ferhat Toka, Cahit Zarifoğlu’nu; Özer Turan, Bakunin’i; Yunus Meşe, Kadı Burhanettin’i anlatıyor. Röportajlarda; Beyazıt Bestami dolarla, Hacı Ahmed Eriş oto tamircileriyle, Mustafa Toprak Ahmet Hamdi Tanpınar ile konuştu. izdiham dergisinin 37. sayısına BURADAN ulaşabilirsiniz.    

Bir Cevap Yazın