2. Erciş Edebiyat Şöleni sona erdi

Van Yazarlar ve Şairler Derneği tarafından düzenlenen 2. Erciş Edebiyat Şöleni iki günlük etkinliklerin ardından son buldu.

Van Yazarlar ve Şairler Derneği, Hayal Bilgisi Dergisi, www.edebiyathaberleri.com, Kültür ve Turizm Van İl Müdürlüğü, Van Milli Eğitim Müdürlüğü, Erciş Milli Eğitim Müdürlüğü, Van AR-GE, Erciş Avcılar Derneği işbirliğiyle düzenlenen 2. Erciş Edebiyat Şöleni 22-23 Ekim 2016 tarihlerinde Erciş’te gerçekleştirildi.

Van kahvaltısı ile başlayan şölen, Erciş Sahil Yolu’nda seçici kurul üyeleri ve dereceye giren şair ve yazarların gezintisiyle devam etti. Erciş Sezai Karakoç Ortaokulu bahçesinde konuklara semaver çayı ikramı yapıldı. Yaklaşık 100 kişilik protokole keledoş, ayran aşı ve Erciş güveci gibi yöresel yemekler ikram edildi.

Kültür ve Turizm Van İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan Van Fotoğrafları Sergisi etkinliklerin yapıldığı alanda yer aldı. Çeşitli yarışmaların ödül töreni öncesi, ikinci bir etkinlik alanında yazar ve şairler söyleşi yaptı, şiirler okudu, kitaplarını imzaladı. Bu alanda şiirlerini okuyan, söyleşi yapan ve kitaplarını imzalayan yazar ve şairlerden bir kısmı: Eyyüp Altun, Müştehir Karakaya, Abdurrahman Adıyan, Erdal Şahin, Gülşen Gazel, Ayşe Ünsal, Cihat Albayrak, Alpaslan Akdağ.

Katılımcılar, Sezai Karakoç Ortaokulunda yer alan sınıfları gezdi, öğrenciler için akıllı tahtalara şiirler ve mesajlar yazdı. Van Yazarlar ve Şairler Derneğince okula hediye edilen Sezai Karakoç Kitaplığı beğeniyle incelendi. Okul kütüphanesinde yapılan incelemelerin ardından, katılımcılar kütüphaneye kitap sözü verdiler.

22 Ekim Cumartesi günü saat 15’te Sezai Karakoç Konferans Salonunda ödül töreni başladı. Yaklaşık 150 kişinin katıldığı törende Bizim Eller Van Türküleri klibi gösterildikten sonra, VANŞAD Yönetim Kurulu Başkanı Cihat Albayrak, 1. Erciş Edebiyat Şöleninden bu yana aradan geçen 1 yılda dernek ve Hayal Bilgisi Dergisi olarak neler yaptıklarını anlatan bir konuşma ve fotoğraf sunumu yaptı.

Sunuculuğunu Barış Kul’un yaptığı etkinliğin sponsorları olan Mustafa Karaaslan, Osman Kaya, Şahin Yağar, Muammer Kürüm’e teşekkür belgeleri organizasyon komitesinde yer alan Erciş Avcılar Derneği başkanı Sami Demir tarafından takdim edildi.

Seçici kurul üyeleri olan Emine Muradoğlu, Müştehir Karakaya, Şakir Kurtulmuş, Gülşen Gazel, Cihat Şit, Mustafa Işık, Abdurrahman Adıyan, Osman Kaya, Eyyüp Altun, Ömer Faruk Arlı ve Kevser Evsen’e teşekkür belgeleri Erciş Milli Eğitim Müdürü Erol Şimşek tarafından takdim edildi.

VAN GENELİ LİSE ÖĞRENCİLERİ ARASI ŞİİR YARIŞMASI SONUÇLARI

Van AR-GE işbirliğiyle düzenlenen Van Geneli Lise Öğrencileri Arası Şiir Yarışmasında dereceye giren 3 öğrenciye, Mastership Denizcilik Acentası sahibi Celal Akata tarafından laptop bilgisayar hediye edildi. Yarışmada dereceye giren üç öğrenci de Edremit ilçesindeki liselerde eğitim görüyor.

Birincilik Ödülü: Çaresizliğimin Çaresine adlı şiiriyle Türkiye Yardımsevenler Derneği Anadolu Lisesi 11. sınıf öğrencisi Rona Orkaç
İkincilik Ödülü: Yaşam Koksun Anneler adlı şiiriyle Borsa İstanbul Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi 12. sınıf öğrencisi Fatma Kartal
Üçüncülük Ödülü: Bir Kadının Hırçınlığı adlı şiiriyle Filistin Vakfı Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi 12. sınıf öğrencisi Ayşe Taşdemir

ERCİŞLİ EMRAH ŞİİR ÖDÜLÜ 2016

Van Yazarlar ve Şairler Derneğince düzenlenen Ercişli Emrah Şiir Ödülü 2016’da dereceye giren üç isim de ödül töreninde yer aldı.

Birincilik Ödülü – 1000 TL: Doğusundayız ve Kıyısında adlı şiiriyle Diyarbakır’dan Alpaslan Akdağ
İkincilik Ödülü – 500 TL: Ben/Dilenci adlı şiiriyle İstanbul’dan Güven Altın
Üçüncülük Ödülü – 300 TL: İnsan Sevginin Armağanıdır adlı şiiriyle Batman’dan Behçet Gülenay

ERCİŞLİ EMRAH ONUR ÖDÜLÜ 2016

Bölge kültürüne hizmet eden iki isim Ercişli Emrah Onur Ödülüne değer görüldü. Törene ödülü alanlardan Selahattin Koşar katıldı, ödülünü Erciş Milli Eğitim Müdürlüğü Erol Şimşek takdim etti.

Selahattin Koşar
Ahmet Poyrazoğlu

Ödül töreninin ardından, seçici kurul üyeleri ve dereceye girenlerden oluşan 25 kişilik ekip Van Yazarlar ve Şairler Derneğine ait İyilik Atölyesi adlı mekanda akşam yemeği yedi, sohbet etti.

23 Ekim Pazar sabahı, katılımcılarla birlikte Erciş Deprem Şehitleri Öğretmenevinde Van Kahvaltısı yapıldı. Ardından, Ercişli Emrah ile Selvi Han’ın, şehir girişinde bulunan heykelleri ve Kadem Paşa Hatun Kümbeti ziyaret edildi. Erciş Halk Kütüphanesi de kütüphane müdürünün eşliğinde ziyaret edildi, incelemeler yapıldı.

Erciş Selvi Han Kız Anadolu İmam Hatip Lisesinde seçici kurul üyelerinden Şakir Kurtulmuş tarafından edebiyat ve 15 Temmuz konulu bir konferans verildi. Öğrencilere kitaplarını ve Hayal Bilgisi Dergisini hediye ederek imzalayan Kurtulmuş, iki yaşında hayatını kaybeden kızı Şeyma için yazdığı şiiri okudu. Okul bahçesinde yenilen öğle yemeğinin ardından, 23 Ekim’in Erciş depreminin yıl dönümü olması nedeniyle, şehir merkezinde bulunan Seyyid Muhammed Mezarlığında yer alan, depremde hayatını kaybetmiş vatandaşların mezarları ziyaret edildi.

Bu ziyaretin ardından sona eren etkinliğin gelecek yıl daha geniş çapta planlanması konusunda gerekli temasların hemen başlaması gerektiği kaydedildi.

İZDİHAM

İzdiham'ın 37. sayısında Rainer Maria Rilke'nin vasiyetnamesi Sema Peltek'in çevirisiyle Tükçe'de ilk kez İzdiham'da yayımlanıyor. Müslüm Gürses’i kapağına taşıyan İzdiham Dergi’nin Ekim-Kasım sayısı; Meltem Gülname Kaynar’ın hazırladığı İzdiham Maarif Takvimi’yle başlıyor. Rilke’nin Vasiyetnamesi ilk kez Sema Peltek'in çevirisiyle Türkçe yayımlanırken Gökhan Özcan’ın kendine has bir tarzda yazdığı yazısıyla devam eden bu sayıda Gerard de Merval’in morg kaydına yer veriliyor. Erhan Tuncer köşesinde Yeşilçam Şiirlerinden oluşan bir yazı dizisine başlarken; birbirinden farklı üsluplarıyla dikkat çeken ve bu sayıda yer alan yazarlar: Ali Ayçil, Atakan Yavuz, Berkan Ürgen, Çağatay Hakan Gürkan, Dilek Kartal, Faruk Aksoy, Furkan Güngör, Güray Süngü, Hakan Göksel, İbrahim Varelci, Melda Zirek, Muhammed Güleroğlu, Oğuzhan Bükçüoğlu, Seda Nur Bilici, Talip Kurşun, Tuğba Karademir, Turan Karataş, Yasin Kara. Şiirleriyle: Bülent Parlak, Abdülhamit Güler, yer alırken; öyküleriyle: Arzu Özdemir, Emine Şimşek, Zeynep Kahraman Füzün; masalıyla: Meryem Ermeydan yer alıyor. Filmler ve Replikler köşesini Berat Karataş hazırladı. Etibar Hesenzade Şehriyar'ın biyografisini yazdığı, Arzu Özdemir'in de bir şiirini çevirdiği dergide: Enes Aras, Mercedes Kadir’i; Ferhat Toka, Cahit Zarifoğlu’nu; Özer Turan, Bakunin’i; Yunus Meşe, Kadı Burhanettin’i anlatıyor. Röportajlarda; Beyazıt Bestami dolarla, Hacı Ahmed Eriş oto tamircileriyle, Mustafa Toprak Ahmet Hamdi Tanpınar ile konuştu. izdiham dergisinin 37. sayısına BURADAN ulaşabilirsiniz.    

Bir Cevap Yazın